«ԹՔՈՑՆ ԻՄ ՀՐՈՎԱՐՏԱԿՆ Է: ԹՔՈՑ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ՃԱՇԱԿԻՆ» ԱԿՑԻԱ
Էպատաժի արդյունքը որպես այն տանջանքների և տառապանքների նշան, որ նկարչի դեմքին են դրոշմվում ստեղծագործելու ընթացքում£
Էպատաժի նշանները որպես տարբեր թաքնված, էզոթերիկ ազդակների բախման հետևանք£
Ծաղրածուի դիմակը տանջանքների, Տեր Աստծո, մարդկանց և խղճի առջև զղջման դաշտն է£ Ակցիան ենթադրում էր սեփական նախադրյալների իմաստավորում և հիմնավորում, և նրան վերապահված էր հոգեվերլուծական փորձի դեր£ Սակայն, քանի որ այն նմանատիպ առաջին փորձն էր, չի հրապարակվել£
Ակցիայի արդյունքները, որոնք վավերագրվել են տեսաժապավենով և լուսանկարներով, ամբողջապես հաստատեցին իմ ենթադրությունները£
Ձեզ հնարավորություն է տրվում ծանոթանալու հոգեվերլուծության իմ համեստ փորձին, խորամուխ լինելու ստեղծագործության գաղտնարանների եւ բարդ լաբիրինթոսի մեջ£
Չնայած պերֆորմանսը, ականատեսների վկայությամբ, ինքնին ստացվեց տպավորիչ և էպատաժային, դրանով չի սահմանափակվում նրա նշանակությունը£ Իմ կարծիքով` պերֆորմանսի մեջ առավել արժեքավոր էին դրա հոգեվերլուծական արդյունքները£
Սովորաբար նկարիչներն իրենց աշխատանքում հենվում են բոլորիս ծանոթ գործիքակազմին£ Իմ հորինած գործիքները` մորուքը, մազերը, օրալ գոտին, ճշգրտորեն համապատասխանում էին առաջադրված խնդրի իրականացմանը£
«Նախ եւ առաջ «ես»-ը մարմնական է, այն ոչ միայն մակերեսային արարած է, այլ նույնիսկ հանդիսանում է որոշակի մակերեսների արտացոլումը£ Եթե փնտրենք անատոմիական աղերսներ, դրանք նախ և առաջ կարելի է նմանեցնել անատոմների «ուղեղային մարդուկին», որը գտնվում է ուղեղի կեղևում կարծես գլխիվայր, կրունկները վեր` նայում է հետ և, ինչպես հայտնի է, ձախ կողմից կառավարում է խոսքային գոտին » (Զ. Ֆրոյդ, «Ես և Այն»)£
Մեջբերվածից պարզ է դառնում, որ «ես»-ը ամբողջական հոգեբանական կառուցվածքի բաղադրիչներից է£ Հաճախ եմ օգտագործելու «ես» բառը` կիրառելով այն ինքս ինձ նշանակելու համար, որպես մի բառ, որի ներքո ենթադրվում է գործողություն, այսինքն` որպես աշխատանք պատկերի վրա և «Ֆրոյդի տերմին»£
Ես մշտապես գտնվում էի ինքս ինձնից դուրս` պրոյեկտելով ինքս ինձ և անհետանալով տրանսցենդենտ ոլորտ£
«Այստեղ և այժմ» ես հանդիպում եմ արքետիպային կաղապարների` շնորհիվ գործընթացի ինքնուրույնության, ունիվերսալության և անգիտակցության, որի արմատները գալիս են անհիշելի ժամանակներից£
Դրանում արտացոլվում է հոգու` գիտակցությունն անգիտակցականի հետ ներդաշնակեցնելու ձգտումը, դրանում է ինքնահաստատման ինքնաբուխ տենչը£ Այստեղ տեղի է ունենում երկխոսություն գիտակցական բանականության և անգիտակցականի ազդանշաններին կտրուկ հակազդող նրա անգիտակցական ընդդիմախոսի միջև, որի արդյունքում հառնում են խորհրդանիշեր, այսինքն` արքետիպեր:
Տեղի է ունենում պայքար ցանկության, գիտակցության եւ անգիտակցության քաոսի միջև, որն էլ ստեղծագործական ակտի էությունն է£ Հաղթում է անգիտակցականը` նկարչի հոգին£
Ստեղծագործելու ընթացքում այն ծրագրվում է Աստծո կողմից, որ կարելի է անվանել նաև «տիեզերական ուժեր», «տիեզերական ոգի»£ Այստեղ է թաքնված ստեղծագործելու երևույթի ամբողջ գաղտնիքը, քանզի բանականությունն ու մարմինը մեկ չբացահայտված անվերջ սուբստանցի երկու դրսևորումն են£
Ակցիայի ընթացքում տեղի ունեցան իսկական մետաֆիզիկական անկեղծության զեղումներ£ Մորուքի, գլխի և մազերի թողած հետքերով կտավների վրա հայտնվեցին ճանաչելիության նշաններ` «գեշտալտներ», որոնք արտացոլում էին մարդկային հոգեվիճակի խորությունները£
Մեկ անգամ էլ եմ ուզում ձեր ուշադրությունը հրավիրել «ինտուիցիա» ֆենոմենի վրա, որի շնորհիվ ակցիայի տեսական դրույթներն արդեն կարճ շարադրված էին մինչև այդ փորձը£
Տեսաշարի հիմք հանդիսացող ինտուիցիան ծառայում է որպես աշխարհընկալման ինքնուրույն միջոց, քանի որ արտացոլում է մարդկային ոգու իրական հատկանիշներ£ Եթե նայենք պատմության խորքը, ապա կտեսնենք, որ հին գնոզիսն ընդհանրապես հիմնվում էր ոչ այնքան վերլուծական մտածողության փորձարարական պրակտիկայի, որքան իրականության ինտուիտիվ, համապարփակ և հայեցողական ընկալմանը հասնելու վրա£
Ինձ համար կարևոր է ոչ միայն առձեռն, այլ նաև հնարավոր փորձը, որը ցույց տվեց, որ ինտուիցիայի միջոցով կարելի է մուտք գործել իրականության մեջ, քանի որ մուտքի մեխանիզմն անհասանելի ուժ է£ Հնարավոր է այն իրականության, ճշմարտության որոնումը, որը դուրս է ինտելեկտուալ ոլորտներից, և այդ հարթություններն անմատչելի են ճանաչողության համար£ Քանի դեռ գոյություն ունի մարդը, նա հետապնդում է միայն տրանսցենդենտ նպատակներ` որպես ինքնաճանաչման փորձ£
18 լուսանկարներից, որոնք «բխում են» մեկը մյուսից, տարանջատել եմ 3 խորհրդանիշ, որ ունեն տարբերություններ և ընդհանրություններ` «Հոգու ճիչ», «Փախուստ ազատությունից», «Աստծո որոնում»£
Առաջին խորհրդանիշը` «Հոգու ճիչ»£ Հենց առաջին ճիչով է աշխարհ գալիս մարդը£ Այն արտացոլում է մարդու հետագա գոյությունը£
Անգիտակցական, նախածննդյան ճիչը փոխակերպվում է կամ «ճակատագրի», կամ դրանից ելքի որոնումների£ Նախածննդյան անգիտակցականը նմանվում է «հավաքական անգիտակցականի», ուր օբյեկտիվ իրականութան տարրերը համակցվում են արքետիպայինին և դիցաբանականին£
Խորհրդանիշների սադո-մազոխիստական կողմերը, որոնց արմատները նախածննդյան ոլորտում են, արտացոլվում են ագրեսիայի, որի պտուղը կանանց ծննդաբերական համակարգում է, և խեղդվելու, ցավի, տագնապի նկատմամբ նրա կատաղի վերաբերմունքի միակցության մեջ£
Այդ վիճակի դրսևորումը «ճիչն» է, որպես ճիչ` տարբեր ռեգիստրներում (իմ աշխատանքներից մեկի անվանումը)£
Երկրորդ խորհրդանիշ` «Փախուստ ազատությունից»£
«Մարդը կանգնած է բնության ստրուկը դառնալու սարսափելի վտանգի առջև` միաժամանակ մնալով իր գիտակցության ներսում£ Նրան նախանշված է լինել բնության մասը և միևնույն ժամանակ լինել դրանից առանձնացված, գտնվել ոչ այնտեղ, ոչ այստեղ£ Մարդու ինքնագիտակցությունը նրան դարձրել է օտարական այս աշխարհում, նա օտարված է, մեկուսացված, պարուրված վախերով» (Էրիխ Ֆրոմ, «Փախուստ ազատությունից»)£
Այս խոսքերը զարմանալիորեն ճշգրիտ բնութագրում են մեր ոչ շատ հեռավոր անցյալի և ներկայի ռեպրեսիվ փորձը£
Կիրառվում են «կառուցողական համաձայնություն» ապահովելու հարկադրական միջոցներ, բռնությունն ու ահաբեկչությունը հակադրվում են այլախոհությանը, ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին ու ազատությանը£
Ներկա ուսումնասիրությունն անմիջականորեն հենվում է անձնական վերապրումների, փաստերի ճանաչման վրա£ Մարդն ապրում է ռեպրեսիվ հասարակության պայմաններում£ Ամբողջատիրական վարչակարգի զոհեր են դարձել շատերը, նրանց թվում` Մինասն ու Պարույր Սևակը£
Այսօր փոխվում են ազդելու գործիքները` մեր կեղծ-ազատա-ժողովրդավարական հասարակության մեջ պահպանելով ռեպրեսիվը` նվազագույն բարեկեցության հետ£
«Ջերմիջեցնող հաբեր կամ ժողովրդավարության ճգնաժամ». այսպես եմ ես անվանել իմ ակցիաներից մեկը£
Այսօր մեծ վստահությամբ կարելի է ասել, որ մարդու ծագումնաբանական «գեշտալտը» նրա խոցելի գոյությունն է` գումարած անհանգստությունները£ Տարբեր հոգեբանական մեխանիզմների ազդեցությամբ ցուցադրվում է, որ մարդն ապրում է «լարված հոգեբանական մղումների աշխարհում»£
Երրորդ խորհրդանիշ` «Աստծո որոնումներ»£
Ճիչը` որպես նախածննդյան կաղապար. դրա գոյությունը զուգահեռվում է «փախուստով ոչ մի տեղ», «փախուստով ազատությունից», «փախուստով դեպի ազատությունը», իսկ հուսահատության ճիչը զուգահեռվում է անհանգստությամբ` որպես էկզիստենցիալ կաղապար£
«Այստեղ և այժմ» նա չի կարողանա գոյատևել առանց Աստծո` Փրկչի, որը ներկա է իր «հատկանիշներով» և «էներգիայով», առանց «սիրո գոյի» և «միմյանց հետ գոյի»£
«Ոչինչ առավել գեղարվեստական չէ, քան մարդկանց սիրելը» (Վան Գոգի նամակներից)£ Լինելով «ստոր և անփոփոխ բնազդներով» ստրկացած` մարդն ազատում է փնտրում` տեր Աստծո առջև մեղա գալով£
Հոգու և մարմնի էքստազային ճիչն ազատության կոչ է` որպես «ազատության ճիչ», որպես մարդու ոգու բարձրագույն դրսևորում, որպես մարդկային և աստվածային ոգու նմանության միաձուլում£

АКЦИЯ «ПЛЕВОК – МОЙ МАНИФЕСТ. ПЛЕВОК ОБЩЕСТВЕННОМУ ВКУСУ.»
Плевок – мой манифест. Плевок общественному вкусу. Результат эпатажа – как знак тех мук и страданий, которые проявляются на лице художника в процессе творчества.
Знаки эпатажа – следствие латентных, эзотерических столкновений различных импульсов.
Маска Клоуна – это поле страданий, покаяния перед Господом Богом, перед людьми и совестью.
Акция предполагала осмысление и обоснование собственных предпосылок, и ей отводилась роль психоаналитического эксперимента. Но так как это была первая попытка такого типа, она не оглашалась.
Результаты акций, зафиксированных на видеопленке и на фотографиях, полностью подтвердили мои предположения.
Вам предоставляется возможность познакомиться с моим скромным опытом психоанализа, проникнуть в тайники и сложные лабиринты творчества.
Хотя сам перформанс, по мнению очевидцев, получился впечатляющим и эпатажным, этим не ограничивается его значимость. На мой взгляд, более ценны в перформансе его психоаналитические результаты.
Обычно художники в работе опираются на знакомый всем инструментарий. Мною изобретенный инструментарий – борода, волосы, оральная зона – точно подходили для реализации поставленной задачи.
«Я» прежде всего телесно, оно не только поверхностное существо, но даже является проекцией некоторой поверхности. Если искать анатомическую аналогию, его скорее всего можно уподобить «мозговому человечку» анатомов, который находится в мозговой коре как бы вниз головой, простирает пятки вверх, глядит назад и управляет, как известно, слева, речевой зоной». (З.Фрейд, «Избранное. Я и Оно»).
Из процитированного видно, что «Я» – одна из составляющих целостной психологической структуры. Словом «Я» часто буду пользоваться, употребляя для обозначения себя самого, как слово, под которым подразумевается действие, т.е. работа над изображением, и как «термин Фрейда».
Я постоянно находился вне самого себя, проектируя себя и исчезая в область трансцендентного.
«Здесь и теперь» я встречаюсь с архетипическими паттернами, благодаря автономности, универсальности и бессознательности процесса, корни которого восходят к незапамятным временам.
В нем отражено стремление души гармонизировать свое сознание с бессознательным, в этом – спонтанная жажда самореализации. Здесь происходит диалог между сознательным разумом и бессознательным оппонентом, остро реагирующим на сигналы бессознательного, в результате чего всплывают символы, т.е. архетипы.
Здесь происходит битва между моим желанием, т.е. сознанием и хаосом бессознательного – сутью акта творчества, и побеждает бессознательное – душа художника.
Сам процесс творчества программируется Богом, можете назвать космическими силами, космической душой, в этом вся загадка феномена творчества, ибо разум и тело – две ипостаси одной непознаваемой бесконечной субстанции.
В акции произошли настоящие метафизические откровения. Благодаря отпечаткам бороды, головы и волос на холстах появились опознавательные знаки, «гештальты», рефлексирующие глубинные состояния человеческого духа.
Еще раз обращаю Ваше внимание на «феномен интуиции», благодаря которой тезисы к акции были кратко изложены до этого опыта.
На основании видеоряда интуиция служит самостоятельным средством мировосприятия, ибо отражает действительные свойства человеческого духа. Если вернемся к истории, древний гнозис вообще базировался не столько на аналитическом размышлении, экспериментальном практикуме, сколько на созерцательном, всеохватном и интуитивном постижении реальности.
Для меня важен не только наличный опыт, но и опыт возможного. Сей опыт показал, что через интуицию можно войти в реальность, ибо механизм входа – непостижимые силы. Возможно, это поиск истины, реальности, которые выходят за пределы интеллектуальных сфер, и эти просторы недоступны познанию. И пока существует человек, он преследует только трансцендентные цели, как опыт самопознания.
18 фотографий, которые «перетекают» одна в другую, я разделил на три символа, у которых есть общее и различия.
Три символа: «Крик души», «Бегство от свободы», «Поиск Бога».
Первый символ – «Крик души», собственно, первый крик появления человека. Этот крик рефлексирует последующее существование человека.
Бессознательный, перинатальный крик трансформируется или в «судьбу», или в поиск выхода из нее. Перинатальное, бессознательное перекликается с «коллективным бессознательным», где элементы объективной реальности сочетаются с архетипическими и морфологическими.
Садомазохистские аспекты этих символов, корни которых находятся в перинатальной сфере, отражают смесь агрессии, которой плод подвержен со стороны женской репродуктивной системы, и его яростной биологической реакции на удушье, боль и тревогу.
Рефлексией этого состояния является «крик», как «Крик в различных регистрах» (название одной из моих работ).
Второй символ – «Бегство от Свободы».
«Человек стоит перед страшной опасностью превращения в узника природы. Оставаясь одновременно внутри своего сознания, ему предопределено быть частью природы и все же одновременно быть выделенным из нее, быть ни там, ни здесь. Человеческое самосознание сделало человека странником в этом мире, он отделен, уединен, объят страхом». (Эрих Фром, «Бегство от свободы»).
Эти слова поразительно точно характеризуют репрессивный опыт нашего не очень далекого прошлого и настоящего.
Применяются принудительные меры обеспечения «сконструированного согласия», насилие и террор противопоставляются инакомыслию, демократии, правам и свободе человека.
Данное исследование опирается непосредственно на познаваемых фактах личного переживания. С 1967 г. я подвергался репрессивному давлению, которое продолжается по сегодняшнее время. Жертвами тоталитарного режима стало очень много людей. В числе их Минас и Паруйр Севак.
Сегодня меняется инструментарий воздействия, сохраняя репрессивное с минимальным благополучием в нашем квазисвободном демо- кратическом обществе. «Жаропонижающие таблетки, или кризис демократии» — так я назвал одну из своих работ.
Сегодня с большой уверенностью можно констатировать, что феноменологический «ге- штальт» человека – это хрупкость человеческого существования плюс фрустрация. Под действием различных психологических механизмов демонстрируется, что человек живет в «мире напряженной психической мотивации».
Третий символ – «Поиски Бога».
Крик – как перинатальный паттерн, существование его сопряжено с «бегством» в «никуда», с «бегством от свободы», с «бегством в свободу» и криком отчаяния с фрустрацией, как экзистенциальным паттерном.
«Здесь и сейчас» – ему не обойтись без Бога, без Бога-спасителя, который присутствует своими «свойствами» и «энергиями», без «бытия в любви» и «бытия друг с другом».
«Нет ничего более подлинно художественного, чем любить людей. (Из писем Ван Гога).
Будучи порабощенным «низшими и низменными инстинктами», человек ищет освобождение в покаянии перед Господом Богом.
Экстатический крик души и тела – это позыв к «свободе», как «крик свободы», как высшее проявление человеческого духа, как слияние тождества духа человеческого с Божественным.