Վերջերս մեր հայրենակից, անվանի նկարիչ և վառ անհատականություն, հայ վաթսունականցի-ավանգարդիստ Հենրի Էլիբեկյանը «ուխտագնացություն» կատարեց Մոսկվայից Երևան: Նա լի էր վճռականությամբ, զինված էր անսպառ ստեղծագործական, ֆիզիկական ու հոգևոր լիցքերով` իրականացնելու համար ևս մեկ նախագիծ: Էլիբեկյանը ոչ միայն ցուցադրեց իր հայտարարքը (ակցիան), այլև, չնայած երևանյան տաղտկալի տրամադրությանը և վատ եղանակին, կարողացավ «լավ օրերի» ոգով ներծծված հավաքույթ կազմակերպել: Ջերմ մթնոլորտը նաև «ծրագրային» իմաստ ուներ. նկարչի նախագիծը նվիրված էր Սիրուն և Մարդասիրությանը:
Մտահղացման կարևոր հատկանիշն էր սեփական արվեստանոց-լաբորատորիայի վերածումը պատկերասրահի, ցուցասրահի և հանդիսատեսի հետ նույն հարթության վրա գտնվող բեմի: Այս նախագիծը ելքի փնտրտուք էր, նկարչի յուրատեսակ հակազդումը սոցիալական և մշակութային անօդությանը: Չէ՞ որ Արվեստագետին օդի պես անհրաժեշտ են ոչ միայն արտաքին կենարար ազդակներ՝ շփում, մշտական նորացում, այլև մտահղացումների իրականացման միջոցներ: Արվեստանոցը ձեռք բերեց ծիսական-խորհրդագործական իմաստ` դառնալով հաղորդակցության և ոգեղենի տիրույթ:
Ինչպես երևում է ցուցահանդեսի ծանուցումից, «նախագիծը բաղկացած էր չորս օբյեկտ-ինստալացիաներից»: 1-ին օբյեկտը` «Արդուկում», 2-ը` «Շոյել մարդուն» (չորս մաս. տեսասյուժե, ֆոտոսյուժե, «Եռահարկ մահճակալ» ինստալացիա և վոկալ), 3-րդ օբյեկտը` «Բանաձևեր մանժետների վրա» (երկու մաս. «Այնշտայնը և իր վերնաշապիկները» ինստալացիա և հայտարարք), 4-րդ օբյեկտը` «Սիրել մարդուն» հայտարարք: Ահա, թերևս, նախագծի «արձանագրությունը»: Սակայն, նկարագրել Հ.Էլիբեկյանի ստեղծագործությունները կամ թվարկել նրանց վերնագրերը՝ նույնն է, թե ոչինչ չասել: Տեսանելի ամեն բան այստեղ խորհրդանիշեր, այլաբանություններ են` հաճախ նկարչի երևակայության մեջ պարադոքսալ կերպով ծնված և վերծանում պահանջող, ինչը հեղինակը արեց բավականին հանգամանորեն:
Էլիբեկյանին այցելած հանդիսատեսը անմիջապես տեսնում է միջանցիկ խորշում հարմարավետ, կոկիկ տեղավորված, պոլիէթիլենային թաղանթով հոգատար ծածկված մի բան: Ահա և արդուկը՝ մտահղացման հիմնական միջուկ-խորհրդանիշը: Բանից պարզվում է` օբյեկտը հնամաշ սպիտակեղենով, լաթերով փաթաթված արդուկի անճանաչելի սեղան է: Նրա վրա ուրվագծվում է նրբապատկեր պաստառից կտրված կնոջ կիսադեմ, որից կռահելի են նաև հպանցիկ էրոտիկ խորհրդանիշեր… Հազիվ նշմարվող ոճական զուգորդումները մտովի տեղափոխում են մեզ դարասկիզբ, «մոդեռն» ոճ` արտահայտված պաստառի նկարների վարդագույն խոպոպների, պարուրող ճերմակության, թափանցիկության, նրբության, խորհրդավորության մեջ, չնայած, տրամաբանորեն, պետք է որ արտահայտվեր նվազ ոգեղեն ու պաճուճավոր պոպարտը: Սրա առկայությունը ավելի է զգացվում մյուս ինստալացիաներում, օրինակ, պտտվող վերնաշապիկներով «կարուսելում», լուսանկարներով պատված սանդուղքների կույտերում, կամ մեկ այլ ինստալացիայում, որտեղ ևս խաղարկվում է արդուկի խորհրդանիշը. ահա տակնուվրա եղած «ննջարանի» ինչ-որ նմանակում, դարակներից հանած և հատակին ցրիվ տված սպիտակեղեն: Ուշադիր նայես՝ կտեսնես. սրանք մարդկային ֆիգուրների լաթե խրտվիլակներ են, ոտքերը՝ թափանցիկ շշեր են, նկարված դեմքերն էլ տառապանք են արտահայտում: Նրանք ոչ այն է` դարակներից ցած են ընկնում, ոչ այն է՝ կախված են դրանցից: Այս լաթե մուլյաժները իրական տառապանքի և ցավագարության տպավորություն են թողնում: Դրանց պատրաստման անսպասելի եղանակն, անկասկած, ևս խորհրդանշական է. մարդիկ շինված են աղբից, բառացիորեն՝ ոչնչից, անպետք լաթերից: Դարակներից անօգնական, անճոռնի կերպով կախված շիշ-ոտքերի դատարկությունն անգամ լցված է խլամով:
Էլիբեկյանի ստեղծագործության ուղեկիցներն են կենդանի պերսոնաժ-մանեկենները: Դրանք կիրառելու շարժառիթը ոչ միայն մոդեռնիստական արտահայտչամիջոցների փնտրտուքն է, արվեստի նոր չափումների որոնումը, այլև արվեստի և իրականության հարաբերումները:
Ինչպես սաղմը ընդերքում՝ արկղերի մեջ կուչ էին եկել ճերմակ հագած երկու կենդանի պերսոնաժներ, բինտված դեմքերով, որոնք պերֆորմանսի ընթացքում բառացիորեն արդուկում էին մեկմեկու՝ այս պարագայում սադիստական գործիք հանդիսացող արդուկով:
Եվ այսպես, գործողությունը ծավալվում է արդուկի բազմիմաստ այլաբանության շուրջ: “թսՈՋՍՈ – սՈրՍՈ” բառախաղում «արդուկելու» իմաստը փոխվում է «շոյելու» իմաստով: Իմաստային և տեսողական շարքը, որ տառացիորեն համընկնում է «աղտոտվածի», «աբսուրդայինի», «դատարկի», «պատառոտվածի», «բզկտվածի», «այրվածի» հետ, ծնում է ասոցիատիվ զգացումներ, որոնք ավելի ուշ են գիտակցվում: Բացահայտվում է այլաբանությունը:
Անկասկած, ավանգարդ արվեստի նորարարությունը ոչ միայն լեզվական փոխակերպումներն են, ինչը արվեստի ավանդական կառուցվածքը արմատական շրջադարձի է բերել, այլև նրա արդիականության, դարաշրջանի ծայրահեղությունները արտահայտելու առաքելություն: Սա է, որ հնարավոր է դարձնում Հ.Էլիբեկյանի միավորած երկու նախագծերը դիտարկելու իբրև մեկ: Խոսքը մեծանուն ֆիզիկոսներին նվիրված` տվյալ հայտարարքի բաղկացուցչի մասին է: Հեղինակը հատուկ է առանձնացնում Ա.Ալիխանյանին, որի հետ անձամբ ծանոթ էր, և որը հովանավորում էր արվեստը: Բնության օրենքներից բխած, մարդկության բարօրությանը ծառայող գիտությունը, զարգանալով, բերում է նաև էկոլոգիական ճգնաժամ, ծնում է մահաբեր զենք: Բնության և գիտության ձեռքբերումների չարաշահումները, տեխնոլոգիզացիան մարդկանց օտարացնում են իրարից և բնությունից: Էլիբեկյանի հայեցակարգը հղված է մարդկության գոյության ծայրահեղ դրսևորումներին: Մարդուն խորհրդանշող նրա տեսիլք-պատկերները մշտապես դրամատիկ են, բզկտված, ծռմռված, աբսուրդային: Սակայն, այլ տեսանկյունից, Էլիբեկյանը ցանկացած գաղափար, ցանկացած մտահղացում կարողանում է մատուցել տպավորիչ, անսպասելի, անկրկնելի` նոր համատեքստերում ազատորեն համադրելով զանազան իրեր: Նա երբեք չի մոռանում ստեղծագործության գեղագիտական որակի մասին, նույնիսկ երբ «գեղագիտականը» բացասական նշանով է: Նրա արտիստիկ տաղանդի մասին բազմիցս ասվել ու գրվել է: Ահա, պտտվող սարքի վրա կախված են «Այնշտայնի նկարազարդ վերնաշապիկները», հրավիրված ֆիզիկոսները բանաձևերով զարդարում են հեղինակի և մոդելների խալաթները: Եվ նույն այդ պահին ծնվում է մի նոր մտահղացում. օգտագործել բանաձևերը որպես նոր խորհրդանշական պատկերամիջոցներ, որոնք արդեն կորցնում են իրենց սկզբնական իմաստը, բայց և զուրկ չեն որոշակի գեղագիտական բովանդակությունից:
Թեպետև Էլիբեկյանի արվեստը անմիջականորեն հարում է մոդեռնիստական ձևաստեղծման համակարգին, սակայն, ինչպես նկարիչն ինքն է բնորոշում, նրա «արվեստը դասական բովանդակության կրող է», որը զերծ է պահում նրան ապագայի կերտման ֆուտուրիստական արմատական նկրտումներից:

ACTING IN THE ELIBEKEYAN STYLE, OR “LOVING HUMANITY”
Recently, our compatriot, the renowned artist and vivid personality, Armenian Sixties avant-gardist Henry Elibekyan made a “pilgrimage” from Moscow to Yerevan. He was full of determination, armed with inexhaustible creative, physical, and spiritual energy, in order to realize yet another project. Elibekyan not only presented his statement (action), but also—despite the dull mood of Yerevan and the bad weather—managed to organize a gathering imbued with the spirit of “better days.” The warm atmosphere also carried a “programmatic” meaning: the artist’s project was dedicated to Love and Humanism.
An essential feature of the concept was the transformation of his personal studio-laboratory into a gallery, an exhibition space, and a stage situated on the same level as the audience. This project was a search for an exit, the artist’s distinctive response to social and cultural stagnation. After all, the Artist needs air just as much as external life-giving impulses—communication, constant renewal—as well as the means to realize ideas. The studio acquired a ritual-symbolic meaning, becoming a realm of communication and spirituality.
As follows from the exhibition announcement, “the project consisted of four object-installations.” The first object was “Ironing,” the second “Caressing a Human Being” (four parts: a video sequence, a photo sequence, the “Triple Bunk Bed” installation, and vocals), the third object “Formulas on Cuffs” (two parts: the installation “Einstein and His Shirts” and a statement), and the fourth object the statement “Loving Humanity.” This, perhaps, is the project’s “record.” Yet to describe Elibekyan’s works or merely list their titles is tantamount to saying nothing at all. Everything visible here is symbolism and allegory—often born paradoxically in the artist’s imagination and demanding interpretation, which the author undertook with considerable thoroughness.
Visitors to Elibekyan’s exhibition immediately notice, in a recessed niche, something comfortably and neatly arranged, carefully covered with polyethylene film. Here is the iron—the main core-symbol of the concept. It turns out to be an unrecognizable table of an iron wrapped in worn linen and rags. Upon it emerges a female half-face cut from an icon-like poster, from which fleeting erotic symbols can also be discerned… Barely perceptible stylistic associations mentally transport us to the turn of the century, to the “modern” style, expressed through the pink curls of the poster imagery, enveloping whiteness, translucency, delicacy, and mystery—although logically one might expect a less spiritualized and more ornate pop art. Its presence is felt more strongly in other installations, for example, in the “carousel” of rotating shirts, in heaps of staircases covered with photographs, or in another installation where the symbol of the iron is again played out: here is a kind of overturned “bedroom,” with linens pulled from drawers and scattered across the floor. If you look closely, you will see that these are rag scarecrows of human figures, with legs made of transparent bottles and painted faces expressing suffering. They seem either to be falling from the drawers or hanging from them. These rag effigies create a striking impression of real suffering and pain. The unexpected method of their construction is undoubtedly symbolic as well: people are made from trash—literally from nothing, from useless rags. Even the emptiness of the bottle-legs hanging helplessly from the drawers is filled with refuse.
Live mannequin-characters are constant companions in Elibekyan’s work. The motivation for their use lies not only in the search for modernist means of expression and new dimensions of art, but also in the relationship between art and reality.
Like embryos in a womb, two living characters dressed in white crouched inside crates, their faces bandaged. During the performance, they literally ironed one another with an iron that, in this case, functioned as a sadistic instrument.
Thus, the action unfolds around the multi-layered allegory of the iron. In the wordplay “ironing – caressing,” the meaning of “to iron” shifts to that of “to caress.” The semantic and visual sequence—literally coinciding with notions of the “soiled,” the “absurd,” the “empty,” the “torn,” the “shredded,” the “burned”—gives rise to associative sensations that are realized only later. The allegory is revealed.
Undoubtedly, the innovation of avant-garde art lies not only in linguistic transformations—which have brought about a radical turn in the traditional structure of art—but also in its mission to express the extremes of its time. This is what makes it possible to consider the two projects united by Elibekyan as one. We are speaking of the component of this statement dedicated to great physicists. The author deliberately singles out A. Alikhanian, whom he knew personally and who supported the arts. Science, derived from the laws of nature and serving humanity’s well-being, in its development also leads to ecological crises and gives birth to deadly weapons. The abuse of nature and scientific achievements, technologization, alienates people from one another and from nature. Elibekyan’s concept addresses the extreme manifestations of human existence. His vision-images symbolizing humanity are invariably dramatic, fragmented, distorted, absurd. Yet from another perspective, Elibekyan is able to present any idea, any concept in an impressive, unexpected, and unique way—freely combining diverse objects within new contexts. He never forgets the aesthetic quality of a work, even when the “aesthetic” bears a negative sign. Much has been said and written about his artistic talent. Here, “Einstein’s illustrated shirts” hang on a rotating device; invited physicists decorate the author’s and the models’ gowns with formulas. And at that very moment, a new concept is born: to use formulas as new symbolic visual means that have already lost their original meaning, yet are not devoid of a certain aesthetic content.
Although Elibekyan’s art is directly connected to the modernist system of form creation, as the artist himself defines it, his “art carries classical content,” which restrains him from futurist radical aspirations toward constructing the future.