Հենրի Էլիբեկյանը 60-80-ական թթ. նկարիչների այն փայլուն համաստեղությունից է, որի հետ է կապված հետսարյանական հայկական արվեստի կայացումը: Նրանք մեր արվեստը ուղղորդեցին 20-րդ դարի եվրոպական և ամերիկյան գեղարվեստական ավանդույթների հունով` կարճ ժամանակամիջոցում յուրացնելով նրանց կարևորագույն նվաճումները, որոնք երկար ժամանակ «փակ» էին ամբողջատիրական համակարգի պատճառով: Ընդ որում, դա արեցին ոչ թե ընդօրինակելով, կրկնելով, այլ օրգանապես, կապելով ազգային ավանդույթները 20-րդ դարի զանազան ուղղությունների մշակութային շերտերի հետ:
Այս համաստեղության մեջ Հ. Էլիբեկյանի ստեղծագործությունը առավել ավանգարդային և նորարարական է: Այն ավելի խորը և լիարժեք է արտահայտում ժամանակակից արվեստին բնորոշ նոր աշխարհընկալումն ու գեղագիտությունը: Այն լուծում է հայկական արվեստի համար նոր խնդիրներ: Նրա արվեստը չի պարգևում անդորր, հանգստություն 20-րդ դարի ցնցումներից: Մեր օրերի անհանգստությունն ու դաժանությունը, գոյության բախումներն ու հակասությունները նկարչի բողոքն են առաջացնում ընդդեմ «սիրունության», իրավունք են տալիս արվեստի առարկա դարձնել ոչ միայն գեղեցիկը, այլև հակագեղեցիկը` կյանքի հակառակ, տգեղ կողմը, ցավը: Նրա ստեղծագործությունները իրենց էքսպրեսիվ սրությամբ և սարսափելիի բացահայտմամբ սթափեցնում, դիպչում են դիտողին` երբեք անտարբեր չթողնելով նրան: Այսպիսի դիրքորոշումը փոխադրում է Էլիբեկյանի արվեստը ավանգարդիստական գեղագիտության հարթություն, հեռացնելով ավանդականությունից:
Հրաժարվելով միայն գեղեցիկի օրենքներով ստեղծագործելու խնդրից և իր ոլորտի մեջ ներառելով ավելի մեծ ընդգրկում ունեցող երևույթներ (ոչ միայն գեղագիտական), ավանգարդիզմը Եվրոպայում և Ամերիկայում ստեղծում է բոլորովին նոր` կյանքի դիրքորոշումների, տեսակետների, ըմբռնումների յուրօրինակ փոխաբերություն հանդիսացող կերպարների համակարգ, ընդլայնելով արտահայտման միջոցների շրջանակը: Այս ուղու համար կարևոր է յուրաքանչյուր նոր ձեռքբերում: Էլիբեկյանը բռնում է հենց այդ որոնումների ուղին: Անկաշկանդ, արտասովոր գեղարվեստական երևակայությունը մղում է նրան նորարարության, ոչ ավանդական ձևերի փնտրումների: Այսպես, արդեն 1956 թ., նույնիսկ ծանոթ չլինելով պոպարտին, նա ստեղծում է գեղանկարչական մի նատյուրմորտ-կոմպոզիցիա, որի մեջ օրգանապես ներառում է իրական առարկաներ («ready-made» = պատրաստի իր)` ատամի և սպիտակեղենի խոզանակներ, տարբեր օծանելիքի քսուկներ և պարկուճներ: Պատկերի համատեքստում այս առօրյա օգտագործման առարկաները դառնում են մարդկային գոյության վաղանցիկության փոխաբերություններ (կյանքը ճզմված պարկուճ է): Իսկ 1966 թ. հանդես է գալիս «Աղտոտված կոշիկներ» ակցիայով (= հայտարարք), որի հայեցակարգն էր «Կյանքը համատարած աղտ է»:
Որպես ավանգարդիստ նկարիչ, Էլիբեկյանը ձըգտում է աշխարհի հակասականության ու բարդության, նրա բազմադեմության ու բազմանշանակության արտացոլմանը, ինչը և ձևավորում է գեղարվեստական կերպարը` դրամատիկ, պոռթկուն, գործուն ազդակներով համակող, կամ ոգեղեն, նուրբ և արտիստիկ: Այսպիսի աշխարհընկալումից էլ ծնվում են Հենրիի ստեղծագործության լայն դիապազոնը և տարաբնույթ դրսևորումները: Չկա կերպարվեստի որևէ տեսակ կամ ժանր, որին չի անդրադարձել նկարիչը. գեղանկարչություն, քանդակ, գրաֆիկա, բեմանկարչություն, կոլաժ, դիզայն: Նա ստեղծագործում է նաև արվեստի սահմանային բնագավառներում` միաձուլելով թատերական գործողությունը, ռեժիսուրան, սինթետիկ արվեստի նոր ժանրերն ու ուղղությունները, այդ թվում կոնցեպտուալիզմը, պերֆորմանսը, ասամբլյաժը, ինստալացիան: Էլիբեկյանը «ամենակեր» է, արտակարգ եռանդուն և բազմաբնույթ: Նա լայն թափի և մասշտաբի նկարիչ է, որ չի հոգնում և չի դադարում փորձարկել: Արվեստի յուրաքանչյուր թվարկված տեսակի մեջ նա փնտրում է ստեղծագործելու հնարավորությունների ընդլայնում: Պլաստիկական միջոցների, ձևի նոր արտահայտչականության մշտական որոնումները և ձեռքբերումները, անցյալի ու ներկայի փորձի յուրացումն ու վերաիմաստավորումը թույլ են տալիս մտքերի, ապրումների, զգացմունքների ու «կոնցեպտների» հարուստ նրբերանգներն արտահայտել տարբեր ձևերով, նաև` բազմապլանային լուծման մեջ:
Հենրի Էլիբեկյանն աշխատում է կոնկրետ նյութերով ու առանձին ժանրերում, զուգահեռաբար ստեղծում է սինթետիկ հորինվածքներ` ձգտելով միավորել միասնական տարածության մեջ արվեստի տարբեր տեսակների արտահայտման միջոցները: Նրանցից ամեն մեկում նա հասնում է առավելագույն արտահայտչականության:
Էլիբեկյանի գեղանկարչությունը, որի տարրերը կան նրա բոլոր աշխատանքներում, որպես գույնի բնատուր զգացումի կրող, հարուստ է գունային ձևաստեղծման հնարավորություններով, հղում է կերպարը առանց գունաստվերային մոդելավորման: Նայած թե գույնը ինչպես է դրվում մակերեսին` թանձր թե հարթ, թեթև հպումով կամ հոսագծով, ձևը ծեփվում է ներկերի ու վրձնահարվածների թանձրուկներով, ներկաշերտի հաստությամբ և ռելիեֆայնությամբ, կամ վիրտուոզ թեթև լեսումներով: Ինչպես դյուրամշակ կավ, ներկը նկարչի ձեռքում արտահայտում է նրա «ես»-ը, նրա հոգու «շարժումները»: Այդպիսի ձևաստեղծման հնարավորությունները ակնհայտ են: Ամեն մի բնանկար ու նատյուրմորտ ստեղծված է այն տոնայնությամբ ու ֆակտուրայով, որոնք առավել հատուկ են նրանց տրամադրությանն ու բնույթին: Գույնի դեկորատիվ ու ֆակտուրային հնարավորությունները հատկապես կարևորվում են վերացական հորինվածքներում, որտեղ գեղանկարիչը ուժեղացնում է նաև ուրվագծերի դերը: Կարծես անգոյից, տիեզերական քաոսից են առաջանում հզոր գունային ձևերը` դիտողին ներքաշելով իրենց խորքը` «անդունդը»: Դիմանկարներում առավել սուր են վերարտադրված անհատի բարդությունն ու ոչ միանշանակությունը: Դրանք արտացոլում են հեղինակի` իր մոդելներից ստացած համալիր տպավորությունները, այդ թվում և մի քանի ժամանակային շերտեր` ներաշխարհից, բնավորությունից, ճակատագրերից, մասնագիտությունից, արտաքինից, և, իհարկե, զգացվում է հեղինակի վերաբերմունքը մոդելի նկատմամբ (Բ. Ուշակովի, հոր, Տ. Մանսուրյանի, Վ. Մեյերհոլդի, Ս. Փարաջանովի դիմանկարները): Գեղանկարչության մեջ հաճախ ներմուծվում են պոպարտի տարրեր. իրական առարկաները գեղանկարչության հետ նույն տոնն ու ֆակտուրան են ստանում: Շնորհիվ ներկերից տարբերվող որակների` դրանք հարստացնում են հորինվածքը` ներկի պես դառնալով նրա բովանդակային և կառուցողական նյութը: Այսպես` Բերտոլդ Բրեխտի հեղափոխական դերը թատրոնի պատմության մեջ արտահայտված է նրա դիմանկարի մեջ կտավի, փայտի և մետաղի ներդիրների ոչ ավանդական ագուցման միջոցով` հիշեցնելով դրամատուրգի թատրոնի մթնոլորտը:
Գունային վրձնահարվածների, հոսագծերի և հպումների միջոցով ձևի կառուցումը բնորոշ է և գրաֆիկական շարքերին, որոնք աչքի են ընկնում հմուտ կատարմամբ, հեղինակային տարբեր տեխնիկաներով: Էլիբեկյանի գրաֆիկայի թեմաները նույնն են, ինչ որ արվեստի մյուս տեսակներում. «Մարդիկ և դիմակներ», «Թռչող կառուցվածքներ», «Սատիրն ու նիմֆան», «Պառկած կանայք», «Պատերազմի սարսափները», «Մետամորֆոզներ» և այլն: Դրանք հստակ բնորոշում են հեղինակի հետաքրքրությունների ոլորտն ու դիապազոնը:
Հ.Էլիբեկյանի գեղանկարչության և գրաֆիկայի մեջ անսովոր դեր է խաղում լույսը: Այն բնական լուսավորության աղբյուրից չէ: Լուսավորված առարկաներն ու կերպարները կարծես իրենք են լույսի կրողները: Որոշ ստեղծագործությունների (սիրելի մարդկանց հազվադեպ դիմանկարներ, տարբեր տարիների առանձին նատյուրմորտներ) անհարթ, երերուն մակերեսները ասես ճառագում են ներքին լույսով` արտացոլելով նրանց մեջ ներդրված հոգևոր էներգիան: Ներքին լույսն այստեղ ունի իմաստային, բովանդակային նշանակություն: Լույսի այսպիսի ընկալումը գալիս է էքսպրեսիոնիստական ուղղության արվեստի հին ու նոր դրսևորումների փորձից:
Քանդակագործության մեջ Էլիբեկյանը օգտագործում է հայկական տուֆը, կավը, փայտն ու մետաղը` հորինվածքում, ինչպես գեղանկարչության մեջ, ներառելով իրական առարկաներ: Մակերևույթի բարդ մշակումը, գունավորումն ու տոնավորումը ակտիվացնում ու արագացնում են պլաստիկական զանգվածի ազդեցությունը: Նրա քանդակները ներփակ չեն, այլ բացված են տարածության մեջ: Նրանց ներքին էությունը դուրս է մղված դեպի արտաքին աշխարհ: Պարզ ձևերը բարդեցված են` մասնատված, կորացված, խեղաթյուրված: Զանգվածը ծավալ և բազմիմաստություն է ստանում (70-ական թթ. գործերը): Էլիբեկյանի պլաստիկան առանձնանում է ձևերի խաղով, դիտակետների ու պլանների հարստությամբ: Նրան հաջողվում են նաև կարծես օդով լցված, ապանյութականացված տարածական ձևերից կազմված քանդակները: Այսպիսի հորինվածքները խաղարկում են տարածությունը մի քանի կոր հարթություններով (80-ական թթ. սկզբի մետաղյա կառուցվացքներ):
Էլիբեկյանի ողջ ստեղծագործությունը հագեցված է սիրով դեպի թատրոնը, թատերական մտածողությունը, տարածության ամբողջական գեղարվեստական կազմակերպման ցանկությամբ, ինպես դա արվում է թատրոնում: Նման ձգտումները նկարիչը մասնակի իրականացրել է 70-ական թթ. իր բեմանկարչական նախագծերում (1975 թ. Երևանի դրամատիկական թատրոնում Ֆ.Դյուրենմատի «Խաղում ենք Ստրինդբերգ», 1976 թ. Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնում Է. Միրզոյանի «Լույսի սիմֆոնիան», 1977 թ. Երևանի դրամատիկական թատրոնում Ե. Չարենցի «Երկիր Նաիրին», 1978 թ. Ա. Արբուզովի «Դաժան խաղերը» և Գ. Սունդուկյանի «Խաթաբալան» Գ. Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնում): Նկարչի ի սկզբանե հակումը դեպի սինթետիկ արվեստը թույլ է տալիս նրան ստեղծել հայկական արվեստի համար բեմանկարչության նոր տիպ, այն է` ներկայացման պատկերավոր ծրագիր: Նա երբեք չի ստեղծել բեմադրությանը կցված դեկորացիաներ, այլ նպատակ է ունեցել բեմանկարչության միջոցով առավելագույնս հստակ արտահայտել ստեղծագործության հեղինակի հայեցակարգը (= կոնցեպցիան): Պատկերավոր և կոնստրուկտիվ համակարգերը կոչված են ստեղծել ներկայացման զգացմունքային և գեղարվեստական մթնոլորտը, որոշել դերասանների շարժման ընթացքը, ներառել գործող անձանց կերպարները: Բեմանկարչությունը իր վրա է վերցնում «ռեժիսորական լիազորությունները»: Դա ներկայացման «օպտիկական ռեժիսուրան» կամ նրա գաղափարի գեղարվեստատարածական բանաձևն է:
Հենրի Էլիբեկյանը բազմակողմանի կրթված անհատ է: Նա մասնագիտական խորությամբ է ուսումնասիրել ոչ միայն կերպարվեստը, այլև պոլիգրաֆիան, թատերական արվեստը, շատ է ճամփորդել, բնօրինակներով ընկալել համաշխարհային մշակույթը: Նա հետաքրքրված է երաժշտությամբ, գրականությամբ, լրջորեն զբաղվում է ժամանակակից փիլիսոփայությամբ, հոգեբանությամբ, հոգեվերլուծությամբ: Վերջին տարիներին գրում է վերլուծական հոդվածներ ստեղծագուրծության բնության և ձևերի մասին: Լայն մտահորիզոնն ու բազմաթիվ արվեստների հնարավորություններին տիրապետումը ուղղորդում են նրան դեպի սինթետիկ արվեստը` կոնցեպտուալիզմը, պերֆորմանսը, ինտելեկտուալացնում են արտահայտման ձևերը: Մտածողության որոշակի թատերայնությունը իր արմատներն ունի նկարչի կենսագրության մեջ, նա «կարող էր ծնվել թատրոնում»:
Հենրին սերում է Էլիբեկյանների հին թիֆլիսյան ընտանիքից, ուր արվեստը կենսաձև էր և գեղարվեստական գեները փոխանցվում էին ժառանգաբար: Պապը Թիֆլիսի փականագործների համքարության «ուստաբաշին» էր: Հայրը` Վաղարշակ Հարությունովիչը, որը նույնպես նկարիչ էր, իր գեղա-նկարչական մանրապատումներում վերակենդանացնում է հին Թիֆլիսի կերպարը: Նա երկար տարիներ ղեկավարել է Թբիլիսիի հայկական թատրոնները, ներկայացումներ է ձևավորել, մշակույթի վաստակավոր գործիչ էր: Եղբայրը` Ռոբերտ Էլիբեկյանը, հայտնի գեղանկարիչ է: Էլիբեկյանների թիֆլիսյան տանը` «Հայարտան» (հայկական արվեստի տան) շենքում, հավաքվում էր Թբիլիսիի մտավորականության ծաղկաբույլը: Երեխաները մեծանում էին «թատերական կուլիսների մթնոլորտում», խաղում էին ներկայացումներում, մասնակցում նրանց ձևավորմանը: Բեմը, ռեկվիզիտը, դեկորները, հանդերձարանը դառնում են Հենրիի կյանքի անքակտելի մասը: Հենց Թիֆլիսից, որտեղ խաչվում էին արևելքի և արևմուտքի ավանդույթները, ուր կյանքը ասես թատրոն էր և հինը ապրում էր նորի մեջ, ի հայտ է գալիս Էլիբեկյանի սերը թատրոնի և արտասովորի հանդեպ: (Թատերական արվեստ նա ուսումնասիրել է նկարչությունից ոչ պակաս. Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական ֆակուլտետում` Վ. Աճեմյանի մոտ, Վրացական թատերական ինստիտուտի դերասանական և ռեժիսորական ֆակուլտետներում` Մ.Թումանիշվիլու մոտ):
Տարածության ամբողջական գեղարվեստական կազմակերպման ձգտումը նկարիչը քայլ առ քայլ իրականացնում է նոր, թատրոնի նման ունիվերսումի ստեղծումով: Դա բարդ, բազմաբնույթ աշխարհ է, ուր միացվում, համատեղվում և փոխկապակցվում են արվեստի մի քանի տեսակներ: Հենրին գեղանկարչությունը սինթեզում է պլաստիկայի, կոլաժի, գրաֆիկայի հետ: Դրանք միաձուլում է միասնական գունային համակարգով, գեղանկարչության և գունազարդ քանդակի անհարթ մակերեսով, լույսով, վերջապես իրական միասնական տարածությամբ, որտեղ գտնվում է նաև դիտողը: Քանդակային և գեղանկարչական, իրական ֆիզիկական ու ձեռակերտ տարածությունների համատեղումը ծնում է բեմի նման մի նոր գեղարվեստական տարածություն, որն ընդգրկում է արվեստի բազմազան ձևեր: Այն գոյատևում ու գործում է ռեժիսորի դերը ստանձնած հեղինակի կամքով ու օրենքներով:
1968 թ. նկարչի ստեղծագործական ուղու սկզբնական շրջանում նրա հայեցակարգը հստակ բնորոշել է ավանգարդի ականավոր գիտակ, պրոֆեսոր Դ.Վ.Սարաբյանովը. «Հենրի Էլիբեկյանի ստեղծագործության մեջ հիանալի կերպով համատեղված են գեղանկարչությունը, քանդակը, առարկան, ճարտարապետությունը, բեմը, հանդերձները: Այս միաձուլումից առաջանում է մի նոր տարածական-առարկայական գործունեության տիպ, որն այսօր արդեն առաջ է քաշել մի խնդիր ևս` ժամանակը: Նա միշտ փնտրել ու այսօր էլ փնտրում է նոր սինթեզ: Փնտրում է ոչ այն պատճառով, որ չի գտնում, այլ հակառակը` գտնում է և, գտնելով, շռայլորեն վատնում: Հենրին շռայլ նկարիչ է, նա ապրում է ոչ թե ստեղծածով, այլ ստեղծվելիքով, այդ պատճառով էլ նրան դեռ շատ բան է վիճակված գտնել»:
Այս ստեղծագործական հայեցակարգի համար յուրահատուկ մոդել են ծառայել անցյալ դարի 60-ական թթ. ստեղծված գեղանկարչությամբ ծածկված «տարածական արկղերը», որոնց մեջ նկարիչը տեղադրել է հին գորգերի կտորներ, ձկների, թռչունների խրտվիլակներ, իրական առարկաներ, քանդակներ, փայտի և ստվարաթղթի ներդիրներ, որոնք ներկված են այնպես, ինչպես «արկղի» մակերևույթը: «Արկղերը» լուսավորվում են, իսկ առարկաները կարող են պտտվել: Էլիբեկյանի այս «արկղերը» կարծես փորձնական փոքր բեմեր լինեն, որոնք բացված են դեպի մեզ: Բայց, ի տարբերություն թատրոնի, այտեղ «խաղում են» ոչ թե դերասանները, այլ նկարչի ստեղծած «իր-հերոսները»:
70-ական թթ. Հենրին սկսում է համադրել նկարչությունը և գունազարդ քանդակը. բոլորաքանդակը միացնում է գեղանկարչական հորինվածքին, դիպտիխին, կամ հարթաքանդակն է միացնում գեղա-նկարչությանը: Այդ ժամանակ արդեն համատեղելով երեք` գեղանկարչական, քանդակային և իրական տարածությունները մեկ միասնական համակարգում, որտեղ գտնվում է նաև դիտողը, նա վերստեղծում է թատերական բեմի տարածությունը` առանց բեմահարթակի և թատերական կաղապարի: Ընդ որում, այդ համատեղումը ձևական չէ. հորինվածքի տարածության մեջ ներքաշված դիտողը դառնում է գործողության մասնակից, գործող անձերից մեկը` նա հետևաբար մտնում է գործողության իրական տարածության մեջ («Գ+Ք» = Գեղանկարչություն + Քանդակ» հորինվածքներ` «Շեքսպիր», «Դոստոևսկի», «Շոստակովիչ»): Այսպես մշակվում է Էլիբեկյանի արվեստի բնորոշ գիծը՝ դիտողի և ստեղծագործության հավասարազոր գոյատևումը և մասնակցությունը ընդհանուր իրական, ֆիզիկական տարածության մեջ:
Աստիճանաբար այս հորինավածքները բարդանում են, զուգակցվելով «ready-made»-ի, կոլաժի, հագուստների հետ, հայտնվում են ասամբլյաժն ու ինստալացիան: 1981 թ. Վրաստանի արվեստների պետակամ թանգարանում Էլիբեկյանի աշխատանքների անհատական ցուցահանդեսում ներկայացված էին խորհրդային ժամանակների համար «անհնար» էլիբեկյանական ասամբլյաժները՝ տարբեր հնոտիներից և անպետք իրերից կազմված հանդերձանքների և գործող անձանց «մոդել-կերպարները»: Դրանք այնքան ինքնատիպ ու տպավորիչ էին, որ հրապուրված Սերգեյ Փարաջանովը (որն այդ ժամանակ դեռ չէր ստեղծել իր ինստալացիաները) ափսոսանք հայտնեց, թե «Հենրիի կերպարները կուտակված են սրահում, փոխանակ դիտողին ուղեկցեին թանգարանի շքամուտքից մինչև ցուցասրահը ձգվող աստիճանավանդակի երկայնքով»: Հենրիի ինստալացիաներից շատերը մարմնավորեցին կյանքի անհեթեթության գաղափարը, մյուսներն արտահայտում են այսօրվա իրականության կոշտությունը, իսկ երրորդներն էլ խճճում են մարդուն սարդոստայններով:
«Գ+Ք» հորինվածքների և ասամբլաժների քանդակը նկարիչը ի վերջո փոխարինեց մարդկային ֆիգուրով՝ իր արվեստ ներմուծելով նոր չափումներ՝ շարժում և ժամանակ: Աշխուժացնելով պատկերման ծրագիրը՝ 80-ական թթ. Հենրին ստեղծում է գեղա-նկարչապլաստիկական գործողություն, որը ժամանակային և պատկերատարածական արվեստների սինթեզով մոտ է թատրոնին և հենց նրանից էլ` փոխառնված: Սակայն ի տարբերություն վերջինիս այստեղ նույնիսկ ֆիգուրների շարժումները մեկ անհատի պլաստիկական տաղանդի և կոնցեպտուալ ստեղծագործության արտահայտման միջոց են: Հայտնվում են Հ. Էլիբեկյանի Ակցիաներ-պերֆորմանսները. 1985 թ. «Յակուլովի հիշատակին», 1986թ. «Գ+Ք ժամանակի և տարածության մեջ», 1993 թ. «Հայաստանը երեկ, այսօր, վաղը», 1998 թ. «Անհավատությունից դեպի հավատ», 1999 թ. «Բաքոսի տոնը», 2001 թ. «Սիրեցեք մարդուն», 2002 թ. «Մինաս» և «Թքոցը՝ իմ մանիֆեստն է», 2003 թ. «Համլետը` Համլետ չէ, կամ վրեժխնդրություն հոր համար» և այլն:
Հենրի Էլիբեկյանի ակցիաներ-պերֆորմանսները հայեցակարգային նախագծեր են, որոնք բաղկացած են գործողություն-ակցիայից, ինստալացիայից, ինվայրոնմենտից, ֆոտո- և տեսասյուժեից, հեռուստամոնտաժից: Հաճախ դրանք իրականացվում են նկարչի հաստոցային աշխատանքների շրջապատում, որոնք ծառայում են ակցիաներին՝ որպես ֆոն-«լարում»: Յուրաքանչյուր ակցիան անկրկնելի է, քանի որ տեղի է ունենում որոշակի ժամանակահատվածում, իսկ կրկնվելու դեպքում վերափոխվում է: Յուրաքանչյուր ակցիայում ստեղծագործական արարումը տեղի է ունենում հանդիսատեսի աչքի առաջ, դարձնելով նրան գեղարվեստական գործընթացի մասնակից: Երբեմն հանդիսատեսի արձագանք-գործողությունները նախօրոք ծրագրավորված են:
Էլիբեկյանի ակցիաները միշտ արդիական են և արտահայտում են նրա քաղաքացիական ակտիվությունը: Դրանք ինքնատիպ գեղարվեստական խորհրդանշաններ են` ինչպես գեղագիտական, այնպես էլ ոչ գեղագիտական երևույթների` սոցիալական, փիլիսոփայական, էրոտիկ, հոգեբանական, պատմական: Դրանց հիմքում ընկած է շարժում և խոսք դարձող գաղափարը, կոնցեպտը: Խոսքը, բացականչությունը, նրանց ռիթմիկ կրկնությունները Էլիբեկյանի պերֆորմանս-ակցիաների կարևոր ծիսական բաղկացուցիչներն են: Ակցիաները հիմնված են նաև «նկարչի գործիք հանդիսացող ժեստի վրա»: Ժեստի միջոցով կտավի վրա է դրվում վրձնահարվածը կամ ծեփվում քանդակը, այդ ժեստի շնորհիվ էլ պերֆորմանսում արտահայտվում է նկարչի մարմնի և հոգու շարժումը, որն արտահայտում է նրա ներքին էությունն ու խորքային կառուցվածքը: Հենց ըստ Հենրի Էլիբեկյանի` ժեստը հանդիսանում է պերֆորմանսի յուրօրինակ տեքստը: Ժեստի նման շարժումն ու դիմախաղը նույնպես փորձում են արտահայտել հեղինակի կողմից կատարվածի գիտակցումը: Հայտարարքի գործողություն-հորինվածքի մեջ ակտիվ մասնակցում են և գույները, և «ready-made»-ը: Ի տարբերություն արևմտյան շատ հեղինակների` Էլիբեկյանի պերֆորմանսներն ու կոնցեպտուալիզմը երբեք զուրկ չեն պաթոսից և գեղագիտականից: Դրանց էքսպրեսիվ գեղարվեստական համակարգը ակնթարթորեն արթնացնում է հանդիսատեսին` հաղորդելով նկարչի նյարդերի բաբախյունը, որից և հյուսված է նրա ողջ ստեղծագործությունը:
Հ.Էլիբեկյանի փորձերն ու նորարարությունները, ավանգարդային լեզուն կարևոր նշանակություն ունեն արվեստի պլաստիկական և սինթետիկ միջոցների վերանորոգման, շաբլոնից և ստերեոտիպից հրաժարվելու, ստեղծագործության հնարավորություններն ընդլայնելու գործում: Լինելով ինքնարժեք, վերածվելով բազմազան ձևերի, դրանք հնարավորություն են տալիս անդրադառնալու բախման, բողոքի, ննջող բնազդների, կյանքի հակադիր կողմի, նրա գազանային կերպի, անհեթեթության, պայքարի թեմաներին, որոնք արդի արվեստի համար բոլորովին նոր ու հրատապ են: Միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանալ, որ Հենրի Էլիբեկյանը հարուստ գեղանկարչական տաղանդի, հիանալի զուտ գեղանկարչական ու գրաֆիկական աշխատանքների հեղինակ է:

Henry Elibekian belongs to that brilliant constellation of artists of the 1960s–80s with whom the formation of post-Sarian Armenian art is associated. They guided our art along the currents of 20th-century European and American artistic traditions, assimilating in a short time their most important achievements—achievements that had long been “closed off” because of the totalitarian system. At the same time, they did this not by copying or repeating, but organically, linking national traditions with the cultural layers of various 20th-century movements.
Within this constellation, H. Elibekian’s work is the most avant-garde and innovative. It more deeply and fully expresses the new worldview and aesthetics characteristic of contemporary art, and it addresses problems that were new for Armenian art. His art does not grant calm or tranquility after the upheavals of the 20th century. The anxiety and harshness of our days, the clashes and contradictions of existence, arouse in the painter a protest against “prettiness” and give him the right to make not only the beautiful but also the anti-beautiful—the ugly side of life, pain—into the subject of art. With their expressive sharpness and the revelation of the terrifying, his works sober the viewer, touch them, never leaving them indifferent. Such a stance places Elibekian’s art on the plane of avant-garde aesthetics, distancing it from traditionalism.
By refusing the task of creating only by the laws of beauty and by bringing into its sphere phenomena of wider scope (not only aesthetic ones), avant-gardism in Europe and America created an entirely new system of images—an original metaphor for attitudes toward life, viewpoints, and understandings—while expanding the range of expressive means. For this path, every new achievement matters. Elibekian takes precisely this path of searching. An uninhibited, extraordinary artistic imagination drives him toward innovation and toward seeking nontraditional forms. Thus, already in 1956, even without being familiar with pop art, he created a painterly still-life composition into which he organically included real objects (“ready-made”): toothbrushes and laundry brushes, various perfume creams and capsules. In the context of the image, these everyday items become metaphors for the transience of human existence (“life is a crushed capsule”). And in 1966 he presented the action (= manifesto) “Dirty Shoes,” whose concept was “Life is universal filth.”
As an avant-garde painter, Elibekian strives to reflect the world’s contradictory and complex nature, its many faces and multiple meanings—something that shapes the artistic image, whether dramatic, eruptive, full of active impulses, or ethereal, subtle, and artistic. From such a worldview are born both the broad range and the diverse manifestations of Henry’s work. There is no type or genre of fine art the painter has not addressed: painting, sculpture, graphics, stage design, collage, design. He also creates in borderline fields of art, fusing theatrical action, directing, new genres and directions of synthetic art, including conceptualism, performance, assemblage, and installation. Elibekian is “omnivorous,” extraordinarily energetic and multifaceted. He is a painter of wide sweep and scale who does not tire and does not stop experimenting. In each of the listed forms, he seeks to expand the possibilities of creation. The constant search for and acquisition of plastic means and new expressiveness of form, the assimilation and rethinking of past and present experience, allow him to express rich nuances of thoughts, experiences, feelings, and “concepts” in various ways, including in multi-layered solutions.
Working with specific materials and within individual genres, Henry Elibekian simultaneously creates synthetic constructions, striving to unite within a single space the expressive means of different art forms. In each of them, he reaches maximum expressiveness.
Elibekian’s painting—whose elements are present in all his works—is rich in the possibilities of color-form creation as the bearer of an innate sense of color, and it shapes the figure without chiaroscuro modeling. Depending on how color is laid on the surface—thick or flat, with a light touch or a flowing line—form is molded through the density of paint and brushstrokes, through the thickness and relief of the paint layer, or through virtuoso, light glazing. Like easily worked clay, paint in the artist’s hand expresses his “I,” the “movements” of his soul. Such form-creating possibilities are evident. Every landscape and still life is created with the tonality and texture most characteristic of its mood and nature. The decorative and textural possibilities of color are especially important in abstract constructions, where the painter also strengthens the role of contours. It is as if powerful color forms emerge from nonexistence, from cosmic chaos, drawing the viewer into their depth—into the “abyss.” In portraits, the complexity and ambiguity of the individual are rendered with particular sharpness. They reflect the author’s complex impressions of his models, including several layers of time—inner world, character, fate, profession, appearance—and, of course, one senses the author’s attitude toward the model (portraits of B. Ushakov, his father, T. Mansuryan, V. Meyerhold, S. Parajanov). Pop-art elements are often introduced into painting: real objects acquire the same tone and texture as the painting. Thanks to qualities different from paint, they enrich the composition, becoming, like paint, its meaningful and constructive material. Thus, Bertolt Brecht’s revolutionary role in theater history is expressed in his portrait through a nontraditional joining of inserts of canvas, wood, and metal, recalling the atmosphere of the playwright’s theater.
The construction of form through colored brushstrokes, flowing lines, and touches is also characteristic of graphic series distinguished by skillful execution and the author’s various techniques. The themes of Elibekian’s graphics are the same as in his other art forms: “People and Masks,” “Flying Structures,” “The Satyr and the Nymph,” “Reclining Women,” “The Horrors of War,” “Metamorphoses,” and so on. They clearly define the field and range of the author’s interests.
Light plays an unusual role in Elibekian’s painting and graphics. It does not come from a natural source of illumination. The lit objects and figures seem to be carriers of light themselves. In certain works (rare portraits of loved ones, individual still lifes from different years), the uneven, trembling surfaces seem to radiate an inner light, reflecting the spiritual energy invested in them. Here inner light has semantic, content-bearing significance. This understanding of light comes from the experience of old and new manifestations of expressionist art.
In sculpture, Elibekian uses Armenian tuff, clay, wood, and metal, while also—including real objects in the composition as in painting. Complex surface treatment, coloring, and toning activate and accelerate the impact of plastic mass. His sculptures are not closed but open into space. Their inner essence is pushed outward into the external world. Simple forms are complicated—fragmented, curved, distorted. Mass gains volume and multiple meanings (works of the 1970s). Elibekian’s plastic art stands out for the play of forms and the richness of viewpoints and planes. He also succeeds in sculptures composed of seemingly air-filled, dematerialized spatial forms—compositions that “play” with space through several curved planes (metal constructions of the early 1980s).
Elibekian’s entire oeuvre is saturated with love for theater, theatrical thinking, and the desire for a holistic artistic organization of space, as is done in theater. The painter partly realized such aspirations in his stage-design projects of the 1970s (1975, Yerevan Drama Theatre, F. Dürrenmatt’s Playing Strindberg; 1976, Spendiaryan Opera and Ballet Theatre, E. Mirzoyan’s Symphony of Light; 1977, Yerevan Drama Theatre, Ye. Charents’ Land of Nairi; 1978, A. Arbuzov’s Cruel Games and G. Sundukyan’s Khatabala at the Sundukyan Academic Theatre). His original inclination toward synthetic art enabled him to create a new type of stage design for Armenian art—namely, the performance’s figurative program. He never produced mere decorations attached to a staging; rather, through stage design he aimed to express as clearly as possible the author’s concept (= conception). The figurative and constructive systems are meant to create the emotional and artistic atmosphere of the performance, determine the course of actors’ movement, and include the characters’ images. Stage design assumes “directorial powers”: it is the performance’s “optical directing,” or the artistic-spatial formula of its idea.
Henry Elibekian is a broadly educated individual. With professional depth he has studied not only fine art but also printing, theater art; he has traveled widely and experienced world culture through originals. He is interested in music and literature and seriously engages with contemporary philosophy, psychology, and psychoanalysis. In recent years he has been writing analytical articles about the nature and forms of creation. A wide intellectual horizon and mastery of the possibilities of many arts guide him toward synthetic art—conceptualism, performance—and intellectualize forms of expression. A certain theatricality of thought has its roots in the painter’s biography: he “could have been born in the theater.”
Henry comes from the old Tiflis Elibekian family, where art was a way of life and artistic genes were passed down by inheritance. His grandfather was the “ustabashi” (master) of the Tiflis locksmiths’ guild. His father, Vagarshak Harutyunovich, also a painter, revived the image of old Tiflis in his miniature painterly narratives. He led the Armenian theaters of Tbilisi for many years, designed productions, and was an Honored Worker of Culture. His brother, Robert Elibekian, is a well-known painter. In the Elibekians’ Tiflis home—“Hayartan” (the House of Armenian Art)—the flower of Tbilisi’s интеллигенция gathered. The children grew up “in the atmosphere of theatrical backstage,” acted in performances, and took part in their design. The stage, props, scenery, and costumes became an inseparable part of Henry’s life. It is precisely from Tiflis—where Eastern and Western traditions crossed, where life was as if theater and the old lived within the new—that Elibekian’s love for theater and the unusual emerges. (He studied theater art no less than painting: at the acting faculty of the Yerevan Institute of Fine Arts and Theatre under V. Ajemyan, and at the acting and directing faculties of the Georgian Theatre Institute under M. Tumanishvili.)
The desire for a holistic artistic organization of space is realized step by step through the creation of a new universe, akin to theater. It is a complex, multifaceted world where several art forms are united, combined, and interlinked. Henry synthesizes painting with plastic art, collage, and graphics. He fuses them through a unified color system, through the uneven surface of painting and colored sculpture, through light, and finally through a shared real space in which the viewer is also present. The combination of sculptural and painterly, real physical and handmade spaces gives rise to a new artistic space like a stage, encompassing diverse art forms. It survives and functions by the will and laws of the author, who assumes the role of director.
In 1968, at the initial stage of the painter’s creative path, his concept was clearly defined by the outstanding avant-garde scholar, Professor D. V. Sarabyanov: “In Henry Elibekian’s work, painting, sculpture, the object, architecture, the stage, and costumes are wonderfully combined. From this fusion arises a new type of spatial-object activity which today has already posed yet another problem—time. He has always searched and still searches today for a new synthesis. He searches not because he does not find, but on the contrary because he finds and, having found, lavishly spends. Henry is a lavish artist; he lives not by what has been created but by what is yet to be created, and therefore much still remains for him to find.”
A distinctive model for this creative concept were the “spatial boxes” covered with painting created in the 1960s, into which the painter placed fragments of old carpets, fish and bird scarecrows, real objects, sculptures, inserts of wood and cardboard, painted in the same manner as the surface of the “box.” The “boxes” are illuminated, and the objects can rotate. These Elibekian “boxes” seem like experimental miniature stages opened toward us. But unlike theater, it is not actors who “perform” there, but the painter’s “thing-heroes.”
In the 1970s Henry begins to combine painting and colored sculpture: he attaches full sculpture to a painterly composition, to a diptych, or joins relief sculpture to painting. By then, already combining three spaces—pictorial, sculptural, and real—into a single system in which the viewer is also present, he recreates the theatrical stage space without a stage platform and without the theatrical frame. This combination is not formal: the viewer, drawn into the space of the composition, becomes a participant in the action, one of the acting persons—thus entering the real space of the action (“P+S” = Painting + Sculpture compositions: “Shakespeare,” “Dostoevsky,” “Shostakovich”). Thus a defining feature of Elibekian’s art is developed: the equal coexistence of viewer and artwork and their participation within a shared real, physical space.
Gradually these compositions become more complex, combining with ready-mades, collage, and clothing; assemblage and installation appear. At Elibekian’s solo exhibition in 1981 at the State Museum of Arts of Georgia, the “impossible” Elibekian assemblages for Soviet times were presented—“model-characters” of costumes and acting persons made from various junk and useless items. They were so original and impressive that the enthralled Sergei Parajanov (who at that time had not yet created his installations) expressed regret that “Henry’s characters are piled up in the hall, instead of accompanying the viewer along the staircase from the museum entrance to the exhibition hall.” Many of Henry’s installations embodied the idea of life’s absurdity; others express the harshness of today’s reality; still others entangle the human being in webs like a spider.
In the “P+S” compositions and assemblages, the sculptural element was ultimately replaced by the human figure, introducing new dimensions into his art—movement and time. Animating the program of depiction, in the 1980s Henry creates a painterly-plastic action that, through a synthesis of temporal and visual-spatial arts, is close to theater and borrowed from it. Yet unlike theater, even the movements of figures here are a means of expressing the plastic talent and conceptual creation of a single individual. H. Elibekian’s actions-performances appear: 1985 “In Memory of Yakulov,” 1986 “P+S in Time and Space,” 1993 “Armenia Yesterday, Today, Tomorrow,” 1998 “From Unbelief to Faith,” 1999 “The Feast of Bacchus,” 2001 “Love the Human Being,” 2002 “Minas” and “Spit Is My Manifesto,” 2003 “Hamlet Is Not Hamlet, or Vengeance for the Father,” and others.
Henry Elibekian’s actions-performances are conceptual projects composed of action, installation, environment, photo- and video-plot, and television editing. Often they take place amid the artist’s easel works, which serve as a background “tension” for the actions. Each action is unrepeatable because it occurs within a specific time interval; when repeated, it is transformed. In each action, the act of creation occurs before the audience’s eyes, making them participants in the artistic process. Sometimes the audience’s reaction-actions are planned in advance.
Elibekian’s actions are always topical and express his civic activism. They are distinctive artistic symbols of both aesthetic and non-aesthetic phenomena—social, philosophical, erotic, psychological, historical. At their foundation lies an idea, a concept, that becomes movement and speech. Speech, exclamation, and their rhythmic repetitions are important ritual components of Elibekian’s performance-actions. The actions are also based on the “gesture that serves as the painter’s tool.” Through gesture, the brushstroke is placed on canvas or the sculpture is molded; through that same gesture in performance, the movement of the painter’s body and soul is expressed—revealing his inner essence and deep structure. In Elibekian’s own view, gesture constitutes the performance’s distinctive text. Movement and facial expression, like gesture, also attempt to express the author’s awareness of what has been done. Colors and ready-mades take an active part in the action-composition of the manifesto. Unlike many Western authors, Elibekian’s performances and conceptualism are never devoid of pathos and the aesthetic. Their expressive artistic system instantly awakens the audience, conveying the pulse of the artist’s nerves, from which his entire oeuvre is woven.
H. Elibekian’s experiments and innovations, his avant-garde language, have great significance for renewing the plastic and synthetic means of art, rejecting templates and stereotypes, and expanding creative possibilities. Being self-valuable and taking on diverse forms, they make it possible to address themes of collision, protest, dormant instincts, the opposite side of life, its beastly visage, absurdity, and struggle—themes that are entirely new and urgent for contemporary art. At the same time, one must not forget that Henry Elibekian is the author of rich painterly talent and excellent purely painterly and graphic works.